Jumat, 03 Desember 2010

Contoh Theoritical Framework

2.5Theoretical Framework
Speaking is one of skill which has to be mastered by students. But some students speaking ability of junior high school, especially in SMP IT AL ISLAM are weak and English Speaking fears for them. Because of that situation, the writer does this research. Before the research, in teaching speaking ability, English teacher of SMP IT AL ISLAM just uses realia to teach her students and when doing research the writer uses monopoly game to teach students of SMP IT AL ISLAM.
The technique that teacher always uses in teaching speaking is three phases technique. Although, in this research the writer uses the same technique in teaching speaking but the writer assumes that students’ speaking ability will be better than before. It is caused by using monopoly game students will enjoy the teaching learning process. If the students enjoy the teaching learning process, they will input material easily without compulsively.
The other reason why monopoly game is more effective than realia to teach speaking, it is seen when students are playing game they want to be a winner, they have to defeat the challenges in the game. Every challenges force them to speak English and it will be a solution to improve their speaking ability.

RPP reading

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
No. 8


Sekolah : SMP IT AL ISLAM
Mapel : Bahasa Inggris
Kelas/Semester : VIII/Ganjil
Alokasi Waktu : 1 x 40 menit (40 menit)

A.STANDAR KOMPETENSI :
6.Membaca
Mengungkapkan makna dalam teks tertulis fungsional dan monolog pendek sederhana berbentuk descriptive dan recount untuk berinteraksi dengan lingkungan sekitar.

B.KOMPETENSI DASAR :
6.1 Merespon makna dalam bentuk teks tertulis fungsional pendek sederhana secara akurat, lancar, dan berterima untuk berinteraki dengan lingkungan sekitar.

C.TUJUAN PEMBELAJARAN :
Pada akhir pembelajaran siswa dapat :
1.Mengidentifikasi berbagai informasi dalam teks fungsional berbentuk recount

D.MATERI PEMBELAJARAN :
Contoh : Teks berbentuk recount (terlampir)

E.METODE DAN MODEL PEMBELAJARAN :
1.Metode : Presentation, Practice and Production (PPP).
2.Model Pembelajaran : Three phases technique.



F.LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN :
1.Pendahuluan :
a.Mengkondisikan siswa untuk belajar
b.Menyapa siswa ketika siswa siap untuk belajar
c.Mengabsen siswa
d.Memberi pertanyaan yang mengacu pada materi yang akan diajarakan.
e.Menyuruh siswa untuk menjawab pertanyaan dan mendiskusikan bersama-sama.

2.Kegiatan Inti :
a.Eksplorasi :
- Menjelaskan dan memberi contoh pada siswa tentang recount.
- Mengkondisikan siswa agar aktif dalam kegiatan belajar mengajar.
- Memberi kesempatan kepada siswa untuk bertanya

b.Elaborasi :
- Menyuruh siswa untuk latihan mengerjakan latihan soal tentang recount di LKS mereka bersama-sama dengan dipandu oleh guru

c.Konfirmasi :
- Menyuruh siswa untuk mengerjakan soal yang diberikan oleh guru.
- Mengumpulkan pekerjaan siswa.
- Memberi ulasan kembali tentang pelajaran hari ini

3.Penutup :
a.Menjelaskan pada siswa bahwa tidak ada tugas untuk minggu depan.
b.Menutup pembelajaran dengan salam


G.Sumber Belajar :
1.English Supplementary Material
2.Text Types in English 1-2, page:61




H.Penilaian :
a. Indikator Penilaian : Mengindentifikasi berbagai informasi dalam teks berbentuk recount
b. Teknik Penilaian : Tertulis
c. Bentuk Instrumen : Pilihan Ganda


I.Skor penilaian
1. Jawaban benar : 2
2. Jawaban salah : 0

Skor nilai = Jumlah Skor Perolehan x 10
Nilai Maksimal = 100

Kudus, 22 November 2010

Materi Ajar

Last holiday, we are having a wonderful holiday. Yesterday was great as we went to Movie World.
When we got up in the morning it looked like rain. After a while the clouds disappeared and it became a sunny day. Then, we decided to go to Movie World.
The first ride I went on was lethal Weapon. Next I saw the Police Academy Show. At this point I felt hungry so I had a milkshake and hot dog. Afterwards I had arrest. Meanwhile, Mum and My brother had been in the queue for the Batman ride and finally got a go.
It rained about lunchtime but soon after it was fine again. We then went on all the other rides and lastly did the studio tour. It was fun.

(Taken from:Text Types in English 1-2, page:61)


Lembar Kerja Siswa

Last holiday, my family and I went to the Bandengan Beach. We wanted to refresh our mind and enjoy the fresh air. We went there early in the morning bar car.
After parking our car, we walked along the beach barefooted. We could feel the smoothness of the sand. The cold sea water touched our feet.
Then, we looked for a place to take a rest. We rolled out the mat on the ground and had meals together. While eating, we saw many things. Many children built sand castles. Some of them played with their balls. We also saw some people sun battle.
After having meals, I was interested in doing the same thing. I made sand castle with my sister. Meanwhile, my brother collected some sea shells.
I was so happy and really enjoyed my holiday on the Bandengan Beach.

1.What is the social purpose of text above?
a.To retell the past experience
b.To retell the future experience
c.To retell the present experience
d.To retell the funny experience

2.When did the writer go to Bandengan Beach?
a.Last Sunday
b.Last year
c.Last holiday
d.Last weekend

3.With whom did the writer go to Bandengan Beach?
a.His friend
b.His sister
c.His brother
d.His family

4.“I went to Bandengan Beach.” What is the antonym of ‘went’ on the sentence?
a.Arrive
b.Play
c.Get
d.Take

5.“Some of them played with their balls”. The words ‘Some of them’ refers to…...
a.Some people
b.Many Children
c.Children
d.We


Kunci Jawaban
1.A
2.C
3.D
4.A
5.B

RPP listening and speaking in teaching for SMP IT AL ISLAM

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
NO.2

Sekolah : SMP IT AL ISLAM
Mapel : Bahasa Inggris
Kelas/Semester : VII/Ganjil
Waktu : 2 x 40 menit (80 menit)

A.STANDAR KOMPETENSI :
1.Mendengarkan
Memahami makna dalam percakapan transaksional sangat sederhana untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat.

3. Berbicara
Mengungkapkan makna dalam percakapan transaksional dan interpersonal sangat sederhana untuk berinteraksi dengan lingkungan terdekat.

B.KOMPETENSI DASAR :
1.2 Merespon makna dalam percakapan transaksional yang menggunakan ragam bahasa lisan sangat sederhana secara akurat, lancar dan berterima unutk berinteraksi dengan lingkungan terdeka yang melibatkaan tindak tutur : memerintah atau melarang.

3.2 Melakukan interaksi dengan lingkungan terdekat yang melibatkan tindak tutur : meminta dan memberi informasi.

C.TUJUAN PEMBELAJARAN :
Pada akhir pembelajaran siswa dapat :
1.Merespon tindak tutur dalam meminta informasi.
2.Merespon tindak tutur dalam memberi informasi.
3.Mengungkapkan tindak tutur dalam meminta informasi.
4.Mengungkapkan tindak tutur dalam memberi informasi.

D.MATERI PEMBELAJARAN :
Contoh :
Asking Information
Giving information
1.When were you born?
2.Where is the doctor work?
3.Who is your English teacher?
1.I was born in 1991
2.The doctor work in the hospital
3.My English teacher is Mrs. Hanifah

E.METODE DAN MODEL PEMBELAJARAN :
1.Metode : Community Language Learning (CLL).
2.Model Pembelajaran : Game (where is it?).

F.LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN :
No.
Kegiatan
Waktu
Metode
1. Pendahuluan :
a.Mengkondisikan siswa untuk belajar
b.Menyapa siswa ketika siswa siap untuk belajar
c.Mengabsen siswa
d.Guru memberikan pertanyaan yang berhubungan dengan materi meminta informasi atau memberi informasi menggunakan Bahasa Inggris.

2.Kegiatan Inti :
a.Eksplorasi :
- Memberi kesempatan kepada siswa untuk berpikir sejenak dalam diam dan memikirkan kata-kata apa saja yang mereka katakan ketika meminta informasi atau memberi informasi menggunakan Bahasa Inggris.
- Menyuruh siswa untuk menulis idenya di buku dan mengingat-ingat apa yang telah ditulisnya.
- Menyuruh siswa menyampaikan idenya dengan kata-kata.
- Mendiskusikan ide-ide yang telah disampaikan oleh siswa dengan menstransletnya.
- Menyuruh siswa untuk membuka LKS halaman 32 dan 33.
- Menjelaskan materi dan mempertegas ide-ide yang telah mereka ungkapkan.
- Mengkondisikan siswa agar aktif dalam kegiatan belajar mengajar.
b.Elaborasi :
- Memberi siswa kertas game(where is it?).
- Menyuruh siswa agar bekerjasama dengan teman sebangku dalam menjawab pertanyaan lisan dari guru.
- Memberi pertanyaan kepada siswa tentang meminta informasi tentang peta yang telah diberikan kepada mereka.
- Pasangan yang kalah akan dihukum ke depan untuk dimintai pertanyaan oleh teman-temannya.

c.Konfirmasi :
- Memberi lembar kerja kepada siswa.
- Memberi instruksi kepada siswa untuk mendengarkan guru dan menjawab pertanyaan pada lembar kerja mereka.
- Mengumpulkan lembar kerja kepada guru.
- Memberi kesempatan siswa untuk bertanya.

3. Penutup :
a.Memberikan simpulan dari pelajaran hari ini.
b.Memberi tugas untuk dikumpulkan pada minggu depan.
c.Menutup pembelajaran dengan salam

G.Sumber Belajar :
1.English Supplementary Material
2.Game : Mapping Game (where is it?)

H.Penilaian :
Indikator Penilaian : Merespon ungkapan-ungkapan tindak tutur dalam meminta dan memberi informasi.
Teknik Penilaian : Mendengarkan
Bentuk Instrumen : Essai

I.Skor penilaian
No.
Kriteria
Skor
1.
Jawaban benar
10
2.
Jawaban kurang tepat
8-3
3.
Tidak ada jawaban
0

1.Skor nilai = Skor Perolehan x 10
2.Nilai Maksimal = 100

Kudus, 24 September 2010




Lembar Kerja Siswa

Listen your teacher and fill the blank on your sheet!
A : Hi John, (1) ...............................................?
B : I want to go to market. (2)………………………………… from here?
A : Ow, I know, you must go ahead and turn left. You will (3)…………………………………………………………... to the bank.
B : Thank you very much.
A : You are welcome. (4)………………………………. to buy?
B : I will buy (5)……………….., ………………. and an ice cream.
A : Wow sounds yummy.
B : Want to go with me?
A : Ok. By the way, (6)……………………………….. that you bring?
B : No a lot, only (7)……………………... And you?
A : I bring Rp. 100.000,- .
B : What?? It’s a lot, is not it? (8)……………………………………………?
A : (9)………………………… me yesterday.
B : What will you buy?
A : Only (10)…………………..

Kunci Jawaban
1.Where are you going?
2.Where is the near market
3.Find the bank and the market next
4.What will you want
5.a chocolate, some butters
6.How much money
7.Rp. 10.000,-
8.Who give you much money
9.My grandfather have given
10.An ice stick

The Contents of Theoritical Framework

The contents of Theoritical Framework for Experimental Research:
1. What the technique or media that is used before the research.
2. What the technique or media that is used after the research.
3. The writer assumes that new technique or new media that the writer uses in her research will be better than the old technique or media.
4. The reason why the writer's technique or media can be better than before.


Selamat Membuat Theoritical Framework for your Skripsi.